Kuresoo

Härjapõlvlasel läheb hari punaseks

Peale käbliku on lindude kuninga kuldsele troonile veel teisigi pretendente. Põhjused, miks tiivuliste valitsejate matriklisse on sattunud mitu linnuliiki, on ilmselt lingvistilised – taganjärele ei osanud Plutarchose tõlgendajad enam täpselt määratleda, kas kotka sulgede vahel taevasse tõusnud lind, keda nimetati basiliskos, oli käblik või pöialpoiss, veel vähem seda, kas tegu oli meile tutava pöialpoisiga või pigem lääne-pöialpoisiga, kes Vanas Kreekas kõige tõenäolisemalt oleks võinud lindude valitseja kohale võistelda. Legend hargneb – ühe versiooni järgi lendas pöialpoiss kotka seljast päikese poole ja kõrvetas oma lagipea. Ja pöialpoiste lagipead katavad tõepoolest oranž-kuldsed sulekesed. Teise variandi kohaselt, korraldati lindude kuninga leidmiseks veel üks katse – kes lindudest suudab tungida kõige sügavamale maa alla. Käblik lipsanud hiireurgu ja võitnud sellegi tuleproovi.

Kes neist see päris kuningas on – mine võta kinni. Käblik elab metsa kõige madalamal korrusel ja kui ta parasjagu silma ei hakka, siis kuulda on nii ta valju ja kõlavat laulu kui ka teravat täristamist alatasa. Pöialpoissi pole paljud inimesed kunagi märganud - kasvõi seetõttu, et see meiekandi väikseim lind tegutseb peamiselt puude latvades. Vanemad ja töntsima kõrvaga inimesed ei pruugi ta häältki kuulda. Ometi on nime regulus – kuningake, saanud endale just pöialpoiss. Pöialpoisi pead ehib kuldkollane musta randiga pilotka, mida hea tahtmise korral võib ka kuningakrooniks pidada.

 

Talve hakul on pöialpoiss meie oksametsades arvukaim linnuliik. Pöialpoiste parvedes on tavaliselt kümmekond lindu, kes askeldavad sõbralikult koos ning pakaseöödel koonduvad sooja hoidmiseks ühisteks linnupundardeks. Külmad talved harvendavad pöialpoiste ridu märgatavalt. Kevadeks on pöialpoiste sõbralikkusevarud ammendatud – nad heidavad paaridesse ja kuuselatvadest hakkab kostuma nende imepeenikest viiuldamist. Isaslind ei salli oma naabruses ühtki rivaali. Kui mõni selline lähikonda ilmub, muundab pöialpoiss oma kuldkollase pilotka leekivaks kuningakrooniks.

 

 

 

Autor

Kommentaarid

Hetkel andmed puuduvad.