Kuresoo

Küü ja paskrästas

Tõotas tulla kena suvine õhtupoolik - seda ka hallrästaperele, kelle pojad otsustasid pesast just sel pärastlõunal välja hüpata. Lennundusalane kompetentsus puudus neil veel täielikult, aga hallrästa jaoks ei olegi see pesast lahkumiseks kõige kaaluvam argument. Hallrästa lastele on lubatud veidi rohkem kui paljudele leebema loomuga värbudele, sest igaühe, kes julgeb rästapoegadele liiga lähedale tulla, pasandavad vanalinnud armutult täis. Nii tegin ka mina murul hüplevast rästapojast mööda minnes kiiresti ühe pildi, edasi tegime kogu seltskonnaga näo, et me väikest sitaratast ei tunne.

Aga ka rebasekarva küü oli tulnud kiviaia äärde õhtupooliku kenadusest osa saama. Kõigusoojasel rästikul pole sooja ega külma hallrästa täristamisest ega ta roojavalangutest. Kui maailma avastav väike käristi oli jõudnud rästikust kahe vaksa kaugusele, salvas madu ta ära. Maol ei ei tekkinud küsimustki, kas süüa nii suur ohver ära või mitte – muidugi süüa! Ainult, et mõned meie seltskonnast olid kogu juhtunut näinud ja asja liiga lähedalt uudistama läinud. Rästik ei saanud rahulikult oma saaki neelama asuda, vaid püüdis teda eemale lohistada. Lõpuks ei pidanud küü närv vastu, ta jättis saagi sinnapaika ja lipsas kiviaeda varjule.

Kahjuks jäigi teadmata, kas rästik oleks suutnud rästapoja tõepoolest pintslisse pista – pintsli kaliiber tundus pontsaka rästapoja jaoks liiga väike olevat. Aga mine tea - madu ei erine anatoomilistest omadustest just väga palju kondoomist (kui mürgihambad ja asjaolu, et madu on täidetud maomahlaga, välja arvata). Kui aga tõsiselt rääkida, siis seavad neelatava saagi suuruse piiri tõenäoliselt konkreetse maoliigi lõualuude ehitus, kudede venivus ja tõenäoliselt ka see, kas ta on värskelt kestunud või kestumas. Tõenäoliselt ei ole kõik maod näiteks nii võimekad kui munamadu või birma võrkpüüton. Tõsi küll, ka viimase võib ta aplus lõhki ajada.

 Hallrästa poeg, Pilguse, 2011. Foto: Rein Kuresoo

Rästik lohistab hallrästa poega. Pilguse, 2011. Foto: Els de Rue

Autor

Kommentaarid

Hetkel andmed puuduvad.